این روزها  برای استفاده از تمام سایتها، اپلیکیشن‌ها و سرویسهای آنلاین باید یک اسم رمز اختصاص داد و واضح است که حافظه ما نمی تواند همه آنها را به خاطر داشته باشد. این موضوع باعث می شود که کاربران برای ساده کردن این کار از رمزهایی استفاده کنند که به خاطر سپردن آن کار آسانی باشد و یا بدتر اینکه از یک رمز پیچیده و طولانی برای همه کارهایشان استفاده کنند. هر دوی این روشها احتمال هک شدن حساب‌های کاربری آنها را بالا می برد.

نرم‌ افزار Lastpass با هدف حل همین مشکل طراحی شده است و ایده این نرم افزار برای حل این مشکل ساده است: Lastpass می‌تواند کادرهای مربوط به نام کاربری و اسم رمز را به طور خودکار برای شما پر کند و حتی شما را در سایت مورد نظرتان به طور اتوماتیک لاگین کند. تمام اطلاعات مربوط به حساب‌های کاربری شما در سایتها و نرم افزارهای مختلف در یک صندوق مجازی ذخیره می شود و شما تنها با یک رمز می توانید به همه آنها دسترسی داشته باشید.

Lastpass از این می تواند از این روش برای پر کردن فرمهای آنلاین هم استفاده کند. شما می توانید یکبار اطلاعات شخصی خود را مانند نام و نام خانوادگی، شماره ملی، شماره شناسنامه، آدرس و کد‌ پستی خود را در این نرم افزار وارد کنید و از این به بعد هر وقت با این فرمها مواجه شدید، کادرهای مربوطه به صورت خودکار توسط Lastpass پر می‌شوند.

Lastpass در سه نسخه Premium، Enterprise و رایگان ارائه می شود که هزینه نسخه پرمیوم آن سالانه ۱۲ دلار است. اما باید اعتراف کرد که نسخه رایگان تفاوت زیادی با نسخه‌های پولی آن ندارد و اغلب کاربران Lastpass از نسخه رایگان آن استفاده می‌کنند.

برای شروع باید اول در سایت رسمی نرم افزار ثبت نام کنید. در هنگام ثبت نام، سایت از شما می خواهد که یک اسم رمز به عنوان Master Password وارد کنید. Master Password همان اسم رمزی است که با آن شما می توانید به تمام اطلاعات حسابهای کاربری خود دسترسی داشته باشید، پس بهتر است رمزی را انتخاب کنید که در عین حالی که پیچیده است، به خاطر سپردنش غیر ممکن نباشد. پیشنهاد ما استفاده از یک رمز حداقل ۱۲ کاراکتری است که ترکیبی از اعداد، حروف کوچک و بزرگ و علائم روی صفحه کلید باشد.

LastPass

یادتان باشد که اگر Master Password را فراموش کنید دسترسی به رمزهایتان اگر نه غیر ممکن ولی بسیار دشوار خواهد بود. البته به نظر من اگر ما از عهده به خاطر سپردن تنها یک اسم رمز بر بیاییم بهتر است از کامپیوتر و اینترنت استفاده نکنیم. در ضمن بهتر است Master Password را جایی یادداشت نکنید زیرا هر کس آن را پیدا کند به تمام رمزهای شما دسترسی خواهد داشت.

اگر چه Lastpass نسخه تحت ویندوز هم دارد و نصب آن هم ضرری ندارد، ولی این برنامه با تمام مرورگرها بدون استثنا سازگار است و شما می توانید با مراجعه به صفحه افزونه‌های مرورگر خود، آنرا پیدا کرده و نصب کنید. وقتی برای اولین بار وارد اکانت LastPass خود شدید، برنامه تمام رمزهای ذخیره شده در مرورگر را در صندوق ابری خود ذخیره می کند و بعد از شما می خواهد که این رمزها را از حافظه مرورگر خود حذف کنید.

Lastpass در مرورگرها به شکل یک مربع قرمز رنگ ظاهر می شود که با فشردن آن باید نام کاربری و رمز عبور (Master Password) خود را وارد کنید. مواظب باشید که گزینه به خاطر داشتن رمز عبور را غیر فعال کنید تا شخص دیگری نتواند وارد اکانت شما شود.

طرز کار با Lastpass بسیار ساده است. هر بار که شما می خواهید در یک سایت ثبت نام کنید یک آیکون کوچک در گوشه سمت راست کادر مربوطه ظاهر می شود که با کلیک روی آن منوی برنامه باز خواهد شد. شما از طریق این منو می توانید یک اسم رمز پیچیده و طولانی بسازید و پس از وارد شدن به سایت، این اسم رمز و نام کاربری به نام آن سایت یا سرویس در صندوق ابری برنامه ذخیره می شود.

نسخه رایگان این برنامه بر روی سیستم عامل اندروید هم قابل نصب است تا شما همیشه بتوانید به رمزهای خود دسترسی داشته باشید.

برنامه Lastpass برای کسانی که حساب‌های کاربری زیادی دارند و به امنیت خود در دنیای بی رحم اینترنت اهمیت می دهند انتخاب مناسبی است. برنامه های مدیریت رمز زیادی وجود دارند که شبیه این امکانات را به شما ارائه می کنند ولی Lastpass سالهاست که به عنوان برترین نرم افزار مدیریت اسم رمز شناخته شده و انتخاب اول کاربران حرفه‌ای محسوب می شود.